Obraz

Wielogodzinne spędzanie czasu w ciągłym napięciu nie przyczynia się do poprawy jakości życia, przez co nasilają się kłopoty związane z odczuwaniem niepokoju, zwiększonego napięcia mięśni czy powtarzających się bólów głowy. Dlatego warto jest wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Są one świetną metodą na wyciszenie organizmu. Ćwiczenia relaksacyjne wspomagają także układ krwionośny, gdyż wykonywane regularnie, doprowadzają do normalizacji rytm serca i regulują krążenia krwi. Pozwalają także wyciszyć się, zrelaksować, zredukować zbytnie napięcie mięśni, poprawić jakość snu czy zmniejszyć częstotliwość bólów głowy bądź całkiem je wyeliminować. Przyczyniają się też do poprawy samopoczucia i redukują rozdrażnienie.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zapewnić warunki pełne spokoju oraz umożliwiające odprężenie. Niech to będzie czas dla Ciebie. Wykorzystaj go bardzo dobrze.

Bardzo dobrym ćwiczeniem relaksacyjnym są prawidłowo wykonywane techniki oddechowe.

Głębokie oddychanie jest skutecznym sposobem na kontrolowanie naturalnej reakcji organizmu na stres. To proste ćwiczenie pomoże spowolnić akcję serca, obniży ciśnienie krwi i da poczucie kontroli nad sytuacją. Jak je zrobić? Po prostu oddychaj głęboko: zrób wdech licząc w myślach do pięciu, ośmiu lub dziesięciu, wstrzymaj oddech na chwilę a potem uwolnij powietrze powoli, tak samo długo jak robiłeś wdech. Ćwiczenie powtórz tyle razy ile potrzeba, byś poczuł odchodzące napięcie.

Puszczaj bańki mydlane. Pozwala to na wykonywanie oddechów zarówno długich, jak i krótkich. Przy okazji to świetna zabawa.

Pobaw się balonami – nadmuchaj balon, następnie powoli, manipulując otworem, wypuszczaj zgromadzone w nim powietrze.

Zgniataj kulki z papieru – w ten sposób pozbędziesz się negatywnych emocji.

Wyobraź sobie sytuacje, w których czułeś się spokojne, kiedy byłeś zadowolony, radosny. Przypomnij sobie, co sprawiło, że tak się czułeś.

Posłuchaj uspokajającej muzyki. Taka muzyka ma moc wyciszania negatywnych emocji, pobudza odczucia pozytywne, powoduje odprężenie, obniża lęki, przywraca wewnętrzną równowagę.

Napnij palce stóp. To ćwiczenie umożliwi Ci przeniesienie napięcia z całego ciała do stóp. Stań swobodnie z lekko rozstawionymi stopami. Uwagę skieruj na palce stóp. Napinaj mięśnie palców z całej siły, przytrzymać i policzyć do dziesięciu. Rozluźnij stopy.

Zrób sobie „pomoc relaksacyjną”: napełnij przezroczystą butelkę z korkiem wodą i wsyp do niej brokat, koraliki, cekiny itp. Silnie potrząsaj butelką i obserwuj ruch drobinek. Ćwiczenie pobudza zmysł koncentracji oraz zapewnia relaks.

Zaproś do ćwiczeń rodziców, rodzeństwo, dziadków, kogo tylko chcesz.

Podziel się ze mną swoimi uwagami.

Życzę przyjemnego relaksu.

Wstecz