autor zdjęcia tohamina

Problem ze słuchem dotyka coraz młodsze osoby. Co możemy zrobić, żeby zadbać o słuch?

  1. Zrezygnuj lub ogranicz słuchawki douszne.

Problem dotyczy szczególnie młodych ludzi, którzy często korzystają z przenośnych odtwarzaczy muzycznych wykorzystując do tego niewielkie słuchawki douszne. Słuchając muzyki w taki sposób, odcinamy dopływ dźwięków z otoczenia, które mieszają się z muzyką z odtwarzacza sprawiając, że jest łatwiej przyswajana przez ucho.

  1. Chroń uszy przed wiatrem i mrozem.

Jeżeli jest mróz należy osłonić małżowinę uszną, żeby nie doszło do przemrożenia. Jak wieje silny wiatr należy osłaniać uszy, aby nie przewiało ucha wewnętrznego.

  1. Na koncertach lub dyskotekach.

Często zdarza się, że muzyka jest nastawiona za głośno. Przeszkadza wtedy w rozmowie z towarzyszem, ale również negatywnie wpływa na narząd słuchu.

  1. Właściwa higiena uszu.

Należy uważać na patyczki higieniczne, którymi można wycierać małżowinę z nadmiaru woskowiny. Ucho środkowe czyścimy płynami, które rozpuszczają woskowinę i nawilżają ucho.

  1. Badania słuchu.

Audiometryczne badanie słuchu jest prostym i szybkim sposobem na sprawdzenie, jak słyszymy. Badanie pozwala określić, czy słuch jest prawidłowy, czy jednak wymaga leczenia bądź zastosowania aparatów słuchowych.

Wstecz