Dzieci rodzą się z otwartością na świat. Są całkowicie wolne od uprzedzeń i w pełni akceptują świat dookoła siebie. Dziecko z ubytkiem słuchu nie ma pojęcia o tym, że jest „inne”, chyba, że ktoś sprawi, aby tak się czuło.
JEŻELI TWOJE DZIECKO NIE SŁYSZY…
To, w jaki sposób i co dokładnie słyszy dziecko zależy od specyfiki i rodzaju wady słuchu. W większości przypadków zalecane jest czyste i wyraźne wypowiadanie się, aby podkreślić kluczowe dźwięki, które poprawiają zrozumienie słów i zdań wypowiadanych do dziecka. To zminimalizuje potrzebę powtarzania i korzystnie wpłynie na porozumiewanie się z dzieckiem.
W przypadku, gdy dziecko ma obustronną poważną lub całkowitą utratę słuchu, należy rozpocząć naukę wymowy i umiejętności językowych. Terapia logopedyczna może poprawić rozwój zdolności percepcyjnych (słyszenia) i ekspresyjnych (mówienia).
Długotrwałe narażenie na hałas o dużym natężeniu może spowodować ubytek słuchu, który może przekształcić się w trwały niedosłuch. Ważne jest, aby maksymalnie skrócić czas przebywania dziecka w hałasie. Rodzice i nauczyciele powinni dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować hałas w otoczeniu dzieci, tak aby stworzyć im przyjazne i zdrowe środowisko
Źródło: „Dzieci i słuch Poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci z ubytkiem słuchu”. WIDEX
© PZG 2024