Zdjęcie

Prawidłowe oddychanie:

Dziecko zarówno w dzień jak i w nocy powinno oddychać przez nos. Istotne jest, aby zwracać uwagę na to, czy dziecko w ciągu dnia (podczas drzemki) i/lub w nocy ma zamkniętą buzię. Pomimo że w niektórych przypadkach oddychamy także częściowo przez usta – mowa tutaj o sytuacjach, w których nasz organizm potrzebuje więcej tlenu, np. podczas wysiłku fizycznego, mówienia – właściwy oddech to ten, który odbywa się przez drogę nosową. Jest on warunkiem koniecznym dla prawidłowego rozwoju mowy.

Przyczyny występowania niewłaściwego toru oddechowego u dzieci:

  • przerost trzeciego migdałka,
  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • ukształtowanie się nawyku oddychania przez usta na skutek długotrwałej niedrożności nosa,
  • występowanie alergii.

Wszystkie te dolegliwości powinny być skonsultowane z lekarzem laryngologiem, alergologiem. Warto wiedzieć, że oddychanie przez usta bardzo szybko się utrwala, a nawyk ten trudno później jest wyeliminować.

Mowa i zgryz a oddychanie:

Oddychanie przez usta ma niekorzystne konsekwencje w poprawnym kształtowaniu się mowy u dziecka. Niedomknięta buzia powoduje, że język przyjmuje nieprawidłową pozycję w jamie ustnej. Wówczas zajmuje on niską pozycję na dnie jamy ustnej zamiast spoczywać na podniebieniu. Utrudniona jest zatem pionizację języka, czyli umiejętność unoszenia szerokiego języka ku podniebieniu i utrzymaniu jego czubka na wałku dziąsłowym. Jest to niezbędne do realizacji takich głosek jak: /l/, /sz/, /ż/, /cz/, /dż/, /r/. Ponadto leżący na dnie jamy ustnej język często wchodzi między zęby, co doprowadza do wady międzyzębowej. Innym negatywnym zjawiskiem jest powstawanie różnych wad zgryzu – łuki zębowe są węższe, a wyrzynające zęby nie mieszczą się w nich. Skutkiem tego jest stłoczenie się zębów.

Przykłady ćwiczeń oddechowych:

Ćwiczenia oddechowe rozpoczyna się od poinstruowania dziecka, u którego występują np. zaburzenia artykulacji, o konieczności nabierania powietrza nosem, a wypuszczaniu go ustami. Przykłady ćwiczeń:

  • dmuchanie baniek mydlanych,
  • zdmuchiwanie płomyka świeczki,
  • dmuchanie piłeczki pingpongowej do bramki lub łódeczek na wodzie w kierunku określonego celu,
  • dmuchanie na gorącą zupę lub herbatę.
Wstecz